ilmateenistus.ee keskkonnaagentuur.ee

ECMWF

Mudelprognoosi rakenduses saab kaardikihte sisse ja välja lülitades kokku sobitada endale kasuliku väljundi. Kui olete leidnud sobiva kombinatsiooni ning soovite antud kihte sagedasti kasutada, siis soovitame salvestada lehekülg veebibrauseri lemmikute loetelusse. Nii jätab brauser meelde teie poolt valitud kihid ning saadud lingile klikates ootab vastav kombinatsioon teid juba ees.

Mudelarvutust uuendatakse iga 6 tunni tagant.

Mudelite väljundit ei tohi interpreteerida kui Keskkonnaagentuuri ametlikku ilmaennustust. Keskkonnaagentuuri ametlik prognoos koostatakse küll mudelite põhjal, kuid ei ole sellega samane. Mudelite väljund on laiemale kasutajaskonnale kättesaadav ennekõike teadus-arenduslikul ja hariduslikul eesmärgil.

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts ) ehk Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus on 1975. a loodud sõltumatu valitsustevaheline organisatsioon, mille põhiülesandeks on ülemaailmse operatiivse mudelilmaennustuse koostamine kuni 15 päevaks ning selle jagamine liikmesriikidele.

Lisaks tegeletakse aktiivselt mudeliteemalise arendustöö ja liikmesriikide spetsialistide koolitamisega. ECMWF kasutab oma töös ühte suurimat ja võimsamat superarvutite kompleksi Euroopas ning haldab maailma suurimat mudelennustuste andmete arhiivi. Eesti on alates 2005. a olnud ECMWFi koopereerunud liige ning meie eesmärgiks on saavutada täisliikmelisus 2020. a lõpuks. Täisliikmeks saamisega avaneb Eestile võimalus kasutada ECMWFi arvutustressursse, eelkõige just ilma, kliima ja keskkonna modelleerimisega seotud arendustöödeks ja testimisteks.

Vaata lähemalt: https://ecmwf.int